Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dutý plastický trojúhelník

23. 1. 2012

Trojúhelníky se šijí kombinací peyote a herringbone stehu z jedné velikosti rokajlu, pro přehlednost budu používat dvě trochu odlišné barvy (dva odstíny tmavě červené - jedny budeme označovat jako "matné", druhé jako "AB") pro střed šitý peyote stehem a rohy, šité herringbone stehem, ale jakmile si toto schéma osvojíte, můžete začít experimentovat různými barvami a vzory. Použijte co nejpravidelnější rokajl, ne sekaný.

 

 1cap4xo4s.jpg

 Navlečeme si korálky v následujícím složení: 2 AB, 5 matných, 2 AB, 5 matných, 2 AB, 5 matných. (místo pěti matných můžeme navléct i jiný lichý počet – záleží na tom jak velký trojúhelník chceme mít).

 

 

2.jpg

 

 

 Konce niti svážeme dohromady, vznikne nám kroužek. Uzlík se nachází před dvěma AB korálky.

 

 

 

 

 3.jpg

 

 

Provlečeme nit jedním vedlejším AB korálkem

 

 

 

 

4.jpg

 

 

Navlečeme dva AB korálky a jehlu protáhneme vedlejším AB korálkem

 

 

 

 

 

5.jpg

 

 

Navlečeme jeden matný korálek a následně provlečeme niť druhým matným korálkem z původního kroužku (peyote steh)

 

 

 

 

6.jpg

 

Obdobně přidáme ještě dva matné korálky. Při přišivání posledního matného korálku provlečeme nit prvním z další dvojice AB korálků …

 

 

 

 7.jpg

 … a opět navlečeme dva AB korálky a opakujeme postup od kroku 4) na zbývajících dvou hranách.

 

 

 

 

 

 8.jpg

 

Když ušijeme všechny tři hrany, dostaneme se zpátky do bodu, kde jsme začínali. Nit musíme provléct jak AB korálkem z počátečního kroužku, tak prvním AB korálkem z této řady, aby se trojúhelník nekroutil

 

 

9.jpg

 

Takto vypadá trojúhelník po ušití první řady Další řady budeme šít obdobně, pouze počet přidávaných matných korálků v každé další řadě bude o jednu vzrůstat. Zatím vypadá celkem pokrouceně, ale s přidávám řad se to srovná.

 

 

 

10.jpg

 

Takto vypadá trojúhelník po několika dalších přidaných řadách.

 

 

 

 

 

 

 

11.jpg

Nit vychází z jednoho „sloupce“ AB korálků. Teď musíme vzít jehlu a provléct niť celým vedlejším sloupcem tak, abychom ji dostali do středu trojúhelníku.

 

 

 

12.jpg

 

Na obrázku je šipkou znázorněno místo ze kterého vychází nit po provedení předchozího kroku

 

 

 

13.jpg

 

Na nit navlečeme jeden matný korálek a provlečeme nit následujícím trčícím matným korálkem (opět peyote steh) Přidaný korálek je na obrázku znázorněn šipkou. Obdobně přidáme ještě jeden korálek

 

 

 

14.jpg

Na konci řady nit vychází matným korálkem ven. Navlečeme dva AB korálky a jehlu protáhneme prvním trčícím matným korálkem ze sousední vnitřní hrany. Stejným způsobem ušijeme řadu po obvodu celého vnitřního trojúhelníka.

 

 

15.jpg

Pozor. I při šití druhé strany musíme při přechodu do další řady provléct niť dvěma korálky. Tady se ale toto přecházení nebude odehrávat v rohu při navlékání AB korálků, ale v řadě peyote stehu. Na obrázku je znázorněn přechod z první do druhé řady. Navlečeme dva AB korálky patřídí do první řady a následně provlečeme nit dvěma matnými korálky za sebou, čímž první řadu uzavřeme.

 

 

16.jpg

Po ušití první řady již můžeme pokračovat stejně jako při šití základního trojúhelníka. Matnými korálky šijeme peyote stehem, v rozích vedeme nit z AB korálku, navlečeme dva AB korálky, nit vedeme vedlejším AB korálkem a dál už opět pokračujeme v peyote stehu. V každé řadě nám přibyde jeden matný korálek.

 

 

 

 17.jpg

  

 

 Šijeme tak dlouho, dokud nebudou obě strany trojúhelníku stejně velké.

 

 

 

 

 18.jpg

 Jakmile tohoto dosáhneme, ušijeme ještě jednu řadu, s tím rozdílem že do rohů přidáváme místo dvou AB korálků pouze jeden (podobně jako při "ukončování" plochého trojúhelníku)

 

 

 19.jpg

 Po ušití této řady zjistíme, že krajní korálky obou stran trojúhelníka do sebe zapadají (na obrázku například vidíme, že korálek označený bílou šipkou zapadá do mezery označení černou šipkou)

 

 

 

 

 21.jpg

 Obě otevřené strany sešijeme k sobě. Jak? Jednoduše. Pokračujeme peyote stehem, ale namísto přidávání nových korálků do mezer přidáváme „zapadající“ korálky z druhé strany trojúhelníka. V rozích pracujeme podobně. Na jedné straně jsou dva AB korálky, na druhé straně je jeden AB korálek, který zapadá mezi ně.

 

 

 22.jpg

 

 

 

 Hotový trojúhelník

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

FotoalbumArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>